Menu główne
Start
Władze Rady
Dzień Islamu
Deklaracja
Dokumenty
Linki
Spotkania
Kontakt
Sprawozdanie

VI Dzień Islamu -2006 Drukuj E-mail
Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na VI Dzień Islamu w Kościele Katolickim


Dzień 26 stycznia będzie kolejnym, już szóstym, Dniem Islamu w Kościele Katolickim w Polsce z woli i decyzji Konferencji Episkopatu Polski. Będzie to też pierwszy Dzień Islamu bez Jana Pawła II. To jego działalność, nauczanie i osoba umocniły dialog chrześcijańsko – muzułmański, stały się inspiracją i zachętą do licznych inicjatyw w tym zakresie – do WSPÓŁNYCH modlitw chrześcijan i muzułmanów za pokój, które w Polsce w 1997 r. przerodziły się w powołanie Rady WSPÓLNEJ Katolików i Muzułmanów, a których znaczącym elementem jest Dzień Islamu.

Dlatego niech tegoroczny Dzień Islamu będzie też Dniem Pamięci Jana Pawła II, Jego nauczania i wyjścia ku dialogowi. W czerwcu 2000 roku Rada podjęła uchwałę, w której stwierdza, że „widzi w osobie papieża Jana Pawła II wzór człowieka dialogu XXI wieku” i nadaje papieżowi tytuł „Człowieka Dialogu”. Dla nas prowadzących dialog życia między islamem a chrześcijaństwem drogowskazami były takie znaczące wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II jak spotkanie z młodymi muzułmanami na stadionie w Casablance czy odwiedziny w Wielkim Meczecie w Damaszku.

Hołd oddają papieżowi z Polski również muzułmanie, dla których stał się nadzieją na pokój i wzajemne podanie sobie ręki przez dwie religie i cywilizacje pomimo politycznych i militarnych konfliktów toczących się w Azji, Afryce, Europie, pomimo tragedii w Nowym Jorku, na przekór siłom dążącym do konfrontacji. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci spotkanie dnia 10 czerwca 1999r. w Drohiczynie, kiedy to muzułmanie członkowie Rady przekazali papieżowi pamiątkową tablicę z rysunkami kilkunastu najważniejszych meczetów Rzeczypospolitej oraz Deklarację Programową Rady. Napis na tablicy nawiązywał do 600 letniej tradycji osadnictwa Tatarów na ziemiach Rzeczypospolitej, był podziękowaniem muzułmanów Kościołowi Katolickiemu za tolerancję i możliwość trwania w wierze ojców w kraju chrześcijańskim. Rada wyraża wdzięczność Kościołowi Katolickiemu w Polsce, a w szczególności księżom proboszczom i świeckim za tak powszechne modlitwy i liczne spotkania w Dzień Islamu podejmowane w intencji pokoju i zgodnego współdziałania chrześcijan i muzułmanów, dla wspólnego dobra wszystkich ludzi w tym roku i w latach ubiegłych. Mamy nadzieję, że dzięki tym inicjatywom, spotykane u muzułmanów i chrześcijan: wzajemna niechęć, wrogość, niezrozumienie, uprzedzenia, stereotypy i przesądy ustąpią miejsca wzajemnemu poznaniu i poszanowaniu, podejmowaniu współodpowiedzialności za Polskę i Świat.

Selim Chazbijewicz; przewodniczący Rady ze strony muzułmańskiej; Zdzisław Bielecki, przewodniczący Rady ze strony katolickiej