Menu główne
Start
Władze Rady
Dzień Islamu
Deklaracja
Dokumenty
Linki
Spotkania
Kontakt
Sprawozdanie

Oświadczenie na VIII Dzień islamu w Kościele Katolickim w Polsce Drukuj E-mail
RADA WSPÓLNA KATOLIKÓW I MUZUŁMANÓW
Joint Council of Catholics and Muslims
02-549 Warszawa, ul.Madalińskiego 69a;
www.rwkm.pl
pobierz dokument (word)

 Dzień 26 stycznia 2008 r. obchodzony jest jako kolejny, już ósmy oficjalny Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce, organizowany z woli i decyzji Konferencji Episkopatu Polski. Warto z tej okazji podkreślić, że Dzień Islamu jest czysto oddolną inicjatywą polskich katolików świeckich, którzy zainspirowani nauczaniem Jan Pawła II w grudniu 1994r. zapoczątkowali coroczne modlitwy w intencji wyznawców Islamu w świątyniach Warszawy. Nieoceniona jest dalekowzroczność polskich biskupów, którzy na  Konferencji Episkopatu Polski w Kołobrzegu w listopadzie 2000r przychylili się do prośby katolickiej strony RWKM i wpisali do kalendarium dzień 26 stycznia 2001r. jako I Dzień Islamu obchodzony w Kościele Katolickim w Polsce. Mamy nadzieję, że  śladem Polski pójdą Episkopaty innych krajów, a duchowe dziedzictwo polskiego papieża będzie trwałym dorobkiem współczesnej Europy i Świata. Zainteresowanych historią Dnia Islamu zapraszamy na stronę internetową Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów www.rwkm.pl
Dzień Islamu jest okazją zwrócenia uwagi na polityczne, ekonomiczne i etniczne podłoże konfliktów wyznawców obu wielkich monoteistycznych religii.  Mieliśmy już okazję jako  Współprzewodniczący Rady  Wspólnej Katolików i Muzułmanów przypominać o tym bezspornym fakcie wielokrotnie. Jest on niestety nadal niedoceniany i pomijany w relacjach środków masowego przekazu  Tym bardziej są godne szczególnej uwagi i napawają nadzieją osobiste decyzje tych Polaków, którzy pomimo wielu problemów i przeszkód  na trudnej drodze dialogu świadomie uczestniczą w Dniu Islamu.  Przeszkody te zaskakują nas w naszej codzienności, w różnych sferach życia, jak choćby sytuacja społeczna i ekonomiczna diaspory muzułmańskiej w Europie, konflikt bliskowschodni, walki w Darfurze, napięta konfliktowa sytuacja pomiędzy USA a Iranem czy odwołanie rajdu Paryż- Dakar z powodu zagrożenia terroryzmem. W obliczu tych niepokojących wydarzeń  tym bardziej zgodnie  podkreślamy, że nadzieję na stały rozwój dialogu  chrześcijańsko muzułmańskiego i światowego pokoju wnoszą takie inicjatywy jak obchodzony w Polsce Dzień Islamu.

Selim Chazbijewicz; przewodniczący Rady ze strony muzułmańskiej;
Zdzisław Bielecki, przewodniczący Rady ze strony katolickiej

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. podczas Dni Tatarów w Warszawie z inicjatywy Fundacji D.O.M., Dzieło Odbudowy Miłości. Pierwszym asystentem kościelnym Rady był śp. Bp Władysław Miziołek, zasłużony dla ekumenizmu w Polsce.

 Liczbę muzułmanów zamieszkałych w naszym kraju szacuje się na ok. 25 tys., w tym 4tys. wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego. Oprócz Tatarów składają się na tę społeczność także przybysze z krajów arabskich, a również Azji, Turcji, Bośni, czy dawnego Związku Sowieckiego - studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy,  oraz  w niewielkiej liczbie Polacy, którzy przyjęli islam.


Centralne Obchody VIII Dnia Islamu
Spotkanie z Braćmi Muzułmanami z Turcji - plakat
Spotkanie z Braćmi Muzułmanami z Turcji - program
Dzień Islamu w Archidiecezji Krakowskiej 2008
Informacje prasowe